Web Content Display Web Content Display

با توجه به نزدیک شدن به آغاز سفر زائران خانه خدا و حج تمتع، گمرک برای رفاه حال مسافران توصیه هایی را به شرح ذیل اعلام کرد:

 

ترخیص و تحویل بار حجاج

ساک‌های مسافرتی حجاج در صورتی که حاوی کالای ممنوعه نبوده و یا جنبه تجاری نداشته باشد به عنوان کالای مجاز، مشمول تسهیلات گمرکی خواهد بود و مسئولان گمرک مساعدت لازم را برای ترخیص آنها به عمل خواهند آورد.

 

مقررات کلی ورود کالا

کلیه زائران براساس ماده 21 آئین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات می‌توانند حداکثر تا سقف ارزشی 80 دلار کالای مجاز را بدون پرداخت حقوق گمرکی ترخیص کنند و مازاد بر آن در صورت نداشتن جنبه تجاری تا سقف ارزشی 80 دلار با پرداخت حقوق گمرکی و در برابر سود بازرگانی قابل ترخیص است؛ مشروط بر اینکه کالاهای مزبور از نوع کالاهای ممنوع شرعی و یا قانونی نبوده و جنبه تجاری نداشته باشد.

 

کالاهای غیر قابل حمل

کالاهای زیر از سوی مدیران کاروانها به عنوان بار همراه زائر محسوب نمی‌شود و زائران باید از خرید آنها جداً خودداری نمایند:

انواع تلویزیون، ضبط صوت‌های بزرگ، چرخ خیاطی، جاروبرقی، ماشین ظرفشویی و لباسشویی، انواع یخچال و فریزر، آبگرمکن، اجاق گاز، دوچرخه، کالسکه بچه، فرش ماشینی موکت، ماشین بافندگی، چینی آلات، موتور برق، کولر گازی و...

خروج بسته مغز پسته، خشکبار و زعفران برای مسافران به عتبات عالیات و سایر اماکن مقدسه ممنوع است. خروج فرش همراه مسافر به مقصد کشورهای زیارتی عراق سوریه و عربستان سعودی ممنوع است.