تاریخچه تاریخچه

تاريخچه (فرودگاه همدان)

استان همدان  (  پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین )

استان همدان یکی از استانهای غربی کشور است . مساحت این استان 19355 کیلومتر مربع است . این استان از شمال به استان های قزوین و زنجان ، از جنوب به استان لرستان ، از شرق به استان مرکزی و از غرب به استانهای کردستان و کرمانشاه محدود می شود .

این استان دارای 8 شهرستان شامل همدان ، ملایر، نهاوند، اسدآباد، تویسرکان، کبودرآهنگ، بهار، رزن و 12 شهر، 16 بخش، 69 دهستان و 1077 روستاست. ارتفاع این استان از سطح آبهای آزاد جهان برابر با 1800 متر می باشد.

شهر همدان پنجمین شهر تاریخی و فرهنگی کشور شناخته شده است. در استان همدان اقوام مختلف با فرهنگ و آداب و سنن خاص خود زندگی می کنند و بدین جهت تفاوت زبان و لهجه گویشی به خوبی دیده می شود . این زبانها عبارتند از زبان فارسی، ترکی آذری ، لری، لک و کردی.

استان همدان به دلیل برخورداری از تنوع محیطی و چشم اندازهای جغرافیایی و آثار فرهنگی و تاریخی دارای جاذبه های فراوان است

جاذبه های گردشگری در استان همدان را می توان به دو دسته جاذبه های طبیعی و جاذبه های فرهنگی – تاریخی تقسیم کرد :

الف  جاذبه های طبیعی استان همدان :

غار علی صدر : غار علی صدر یکی از بزرگترین غارهای آبی قابل قایق رانی در دنیاست . این غار که یکی از پدیده های طبیعی نادر در جهان به شمار می رود در فاصله 75 کیلومتری از شهر همدان قرار دارد

چشمه های پرآب (سراب های ) شهرستان نهاوند . در منطقه نهاوند چشمه های بسیار پر آبی از دل زمین می جوشند که از جمله می توان به سراب گاماسیاب که در 19 کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند قرار دارد و سراب گیان که در 21 کیلومتری غرب شهر نهاوند واقع شده و سراب فارسبان که در 32 کیلومتری نهاوند قرار گرفته اشاره کرد .

کوهستانهای الوند : این کوهستان تقریباً در قسمت میانی استان واقع شده و در آن قله الوند با 3363 متر ارتفاع که از قلل معروف کشور می باشد قرار دارد . در دامنه های شمالی این کوهستان و در جنوب شهر همدان ، کتیبه ی معروف گنج نامه ، چشمه سارهای فراوان و دره های دل گشا و زیبا و چشم اندازگل های لاله در فصل بهار و مناظر پر برف در فصل زمستان برای گردشگران ، کوه نوردان و علاقه مندان به ورزشهای زمستانی بسیار جذاب و دیدنی است.

آب و هوا : در همه جای دنیا آب و هوا یکی از مهم ترین عوامل جذب گردشگر به حساب می آید . استان همدان  نیز بدلیل داشتن تابستانهای معتدل و خنک و زمستانهای برفی ، برای گردشگران جاذبه های بسیاری دارد .

ب) جاذبه های فرهنگی  تاریخی :

- کتیبه های گنج نامه : دو کتیبه مشهور گنج نامه یادگارهایی از دوره هخامنشی هستند که در 5 کیلومتری جنوب غربی شهر همدان در دامنه کوه الوند و در انتهای دره با صفای عباس آباد بر سنگ گرانیتی حک شده است .

بر روی این کتیبه ها متونی به زبان های پارسی باستان ، عیلامی و بابلی ، هر سه به خط میخی نگاشته شده است.

-تپه باستانی هگمتانه : دارای نمایی خاکی به وسعت 25 هکتار در دوسوی خیابان اکباتان است . این تپه که یکی از  با ارزش ترین آثار باستانی تاریخ ایران است، محل اصلی شهر باستانی همدان می باشد . تپه هگمتانه احتمالا" محل کاخ و خزانه ی سلطنتی مادها و هخامنشیان بوده است.

- تپه باستانی گیان : این تپه در محل روستای کنونی گیان در غرب شهرستان نهاوند واقع شده است . آثار بدست آمده از آن نشانگر وجود تمدنی دیرینه قبل از ورود آریایی ها به ایران می باشد . قدمت برخی از آثار بدست آمده در این تپه به 37 قرن پیش از میلاد (5700 سال قبل ) می رسد .اشیای فراوانی که از این تپه بدست آمده است در موزه های ایران و خارج نگهداری می شود.

-آرامگاه بوعلی سینا : ابن سینا از بزرگترین مشاهیر فلسفه و طب است آرامگاه او در میانه میدان بوعلی همدان قرار دارد . آرامگاه دارای کتابخانه است که در آن موزه ی بسیار جالب و ارزشمندی از کتب خطی دایر است . قبر ابوالقاسم عارف قزوینی شاعر و ترانه سرای معاصر نیز در محوطه ی آرامگاه بوعلی قراردارد.

- بقعه استرومردخای : این بنا در مرکز شهر همدان قرار دارد در حدود قرن هفتم میلادی، با سنگ و آجر به سبک بناهای اسلامی ، ساخته شده و از زیارتگاههای یهودیان بشمار می رود . در سراب بقعه دو قبر وجود دارد.بر بالای قبر جنوبی که مربوط به استر است ،صندوق عتیقه ی نفیسی نصب گردیده و صندوق دیگر بر روی قبر مردخای قرارداده شده است . بنا بر روایت های مشهور ، این محل آرامگاه استر ملکه ی شوش و بانوی خشایارشا و مرد خای عموی ملکه است .

علاوه بر موارد ذکر شده استان همدان دارای آثار تاریخی ، مذهبی ، فرهنگی و تفریحی بسیاری است که برخی از آنها عبارتند از :

شهرستان همدان : 

آرامگاه باباطاهر ، گنبد علویان ، برج قربان ، شیر سنگی ، بازار و کاروان سراها ،   مسجد جامع ، شاهزاده حسین (ع) ، امامزاده عبدا... (ع)  ، امامزاده یحیی (ع) ، امامزاده محسن (ع) .

شهرستان ملایر :

آتشکده نوشیجان ، یخچال میر فتاح ، بوستان سیفیه

شهرستان نهاوند :

تپه باستانی بابا قاسم( متعلق به دوره اشکانیان) ، مقبره نعمان بن مقرن( از سرداران لشکر مسلمانان در جنگ با ساسانیان) ، حمام حاج آقا تراب  ،چنارهای قدیمی میدان قیصریه

شهرستان تویسرکان

آرامگاه حیقوق نبی (ع) ، کاروانسرای شاه عباس در فرسفج ، پل تاریخی فرسفج ،
آرامگاه میرزا رضی الدین آرتیمانی .

شهرستان رزن :

امامزاده هود (ع) امامزاده اظهربن علی (ع) .

شهرستان اسدآباد :

کتیبه آقاجان بلاغی ، پل شکسته خسرو آباد ، امامزاده هادی (ع)

شهرستان کبودرآهنگ :

قلعه باشقوتاران ،پل کوریجان

شهرستان بهار :

در شهر لالجین از توابع شهرستان بهار سابقه صنعت دستی سفالگری حدود 700 سال تخمین زده می شود . تولیدات این شهر یعنی سفال و سرامیک به اقصی نقاط کشور و حتی جهان صادر می شود .